Powrót do Dev Notes

Podstawy kodowania – strony internetowe

Strona internetowa, w głównej podstawie składa się z:

  • HTML, który przechowuje strukturę i dane, takie jak np. teksty i obrazy
  • CSS, który jest odpowiedzialny za wygląd strony i jej elementów
  • Javascript, który sprawia, że strona będzie bardziej interaktywna

Strony internetowe oglądamy w przeglądarce gdzie dokument html jest wyświetlany/renderowany na podstawie żądania pobieranego z serwera.

HTML – to skrót od Hyber Text Markup Language – czyli standardowy język znaczników, opisujący strukturę strony internetowej, która składa się z elementów HTML, takich jak: nagłówki (<h1>-<h6>), paragrafy (<p>), linki (<a>), obrazki (<img>).

CSS – skrót od Cascading Style Sheets – czyli język służący do opisu wyglądu dokumentu. Informuje przeglądarkę w jaki sposób ma wyrenderować konkretny element, jaki kolor ma mieć tło, jaka wielkość czcionki ma być wyświetlona. A takze pozwala na bardziej zaawansowane czynności jak animacje, przejścia, filtry, tryby mieszania.

JavaScript / JS – to język programowania, dzięki któremu strona internetowa może być bardziej interaktywna, pozwala na modyfikację elementów, ich wyglądu w odpowiedzi na reakcję użytkownika. Dzięki niemu możemy zaimplementować złożone funkcje na stronach internetowych. Przykładowo umożliwia: tworzenie dynamicznie aktualizowanych treści lub kontrolowanie multimediów, animowanie obrazów, reagowanie na pozycje myszy lub uruchamianie kamery internetowej.

HTML

tutaj posługujemy się znacznikami zwanymi tagami, tworzymy je za pomocą ostrych nawiasów <> wpisując wewnątrz nazwę tagu. mamy dwa rodzaje znacznikówze względu na ich zapis:

  • posiadające tag otwierający i zamykający, tak jak np.: <body></body>, <p></p> – gdzie pomiędzy znacznikami zamieszczamy ich zawartość, która mogą również stanowić inne tagi
  • zawarte w całości w jednej części tagu, tak zwane samo-zamykające się jak np.: <img src=”” alt=””>,  których parametry wypisujemy w atrybutach

Poprawność kodu html możemy zweryfikować wykorzystując walidator kodu HTML.

Zgodnie ze specyfikacją html tag Section służy do opisania sekcji na stronie, podczas gdy tag Article opisuje samodzielny fragment treści, taki jak np. wpis na blogu.